Degerliyorum

Anahtar Konular | Gayrimenkul Endeksi |   Gayrimenkul Yatırım Saati   | Gayrimenkul Sözlüğü | Aylık Getiri Oranları Değişimi


İstanbul Gayrimenkul Yatırım Saati, Ocak 2017 itibari ile 02:00 ile 05:00 arasını göstermektedir. Saatin 12.00’yle 03.00 arasında olması, fiyatların gerileme dönemine girdiğini, 03.00 ile 06.00 arasında olması emilim dönemini ifade etmektedir. Bu dönemde fiyatlar halen azalma eğilimindedir.

Saatin bize verdiği mesajlar şunlar:
  • Depo piyasasında fiyatların bir süredir düşüşte olduğu görülmektedir. Emilim döneminde olan depoların yakında büyüme dönemine gireceği ve fiyatların artacağı tahmin edilmektedir. Bu dönemde yeni depo yatırımları yapılabilir.
  • Geçtiğimiz yıllarda inşaatların tamamlanmasıyla ofis stokunda hızlı bir artış yaşanmıştır. Ancak ülkede yaşanan ekonomik istikrarsızlık dolar kurunda dalgalanmalara ve yükselişe sebep olmuş bu durum kira değerlerine de yansımıştır. Ofis kiralarının TL bazında bir miktar artarken USD bazında düştüğü görülmektedir.
  • Stoktaki artış nedeniyle halen gerileme döneminde olan konut piyasasının yakında emilim dönemine gireceği düşünülmektedir. Lüks konut piyasasının hedef kitlesi ve bu kitlenin harcama alışkanlıklarından dolayı diğer konutlara göre emilim dönemine daha önce gireceği tahmin edilmektedir.
  • Son dönemde tamamlanan otel projeleri ile birlikte özellikle İstanbul’da yatak kapasiteleri hızla artarken gerek ülke içerisindeki gerek küresel dünyadaki politik gerginliklerin de etkisiyle gelen turist sayısı azalmış, otellerin doluluk oranları düşmüştür. Bu durum oda fiyatlarını da etkilemiştir. Oda fiyatlarındaki düşüşe rağmen, otel sektörü açısından kriz durumunun devam ettiği söylenebilir.
  • Son dönemde alışveriş merkezi sayısında görülen artış, ziyaretçi sayılarının düşmesine neden olmuş, bu durum piyasada yoğun bir rekabet ortamı yaratmıştır. Bunun yanı sıra ülkedeki politik gerginlik de piyasaya olumsuz yönde yansımış alışveriş merkezlerinin ziyaretçi sayılarında düşüşe sebep olmuştur. Bu durum kira fiyatlarını da etkilemiştir. Son dönemde kira fiyatlarının bir miktar düştüğü bilinmektedir.

Gayrimenkul yatırım saatine göre alışveriş merkezi, otel ve ofis piyasasında durgunluğun bir süre daha devam edeceği, depo piyasasının ise canlanacağı tahmin edilmektedir. Konut piyasasında ise emilim dönemine girileceği tahmin edilmekte iken satın almalarda dikkatli olunması gerektiği düşünülmektedir.


Kuzeybatı Gayrimenkul Hizmetleri

Önceki yıllara ait gayrimenkul saatlerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.